Josefa Skálu požádaly o rozhovor ke 30 letům od listopadového převratu Aktuálně.cz

Pokuste se, prosím, odpovědět na každou otázku jedním až dvěma odstavci. Delší text budeme muset bohužel krátit. Protože chceme anketu pojednat atraktivně i obrazovou formou, poprosil bych Vás také o poskytnutí Vaší současné a dobové portrétní fotografie, tedy snímku z období konce roku 1989, na kterém jste zachycen.

Aktuální portrét Vám může případně zhotovit náš fotograf. Rádi bychom všechny podklady shromáždili do konce srpna.

Předem velmi děkuji za případnou spolupráci.

S pozdravem

Adam Němec
editor zpravodajství
t. 721 959 916
Economia | Aktuálně.cz


Od: PhDr. Josef Skála, CSc. <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Komu: Němec, Adam <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Datum: 25.8.2019 11:27:06

S přáním hezkého dne posílám odpovědi na Vaše otázky. Jsem na chalupě a tady fotografie typu té s Fidelem Castrem a jinými velikány nemám. O to víc ocením, dáte-li z doby před třiceti lety záběry z Karolina, kde přebírám medaili OSN. V archívu ČTK bývala k mání i spolu s tehdejší agenturní zprávou. Pohled na svůj dnešní anfas nabízím třeba nad textem posledního vystoupení v PL (posílám souběžně). Pokud by nastaly obavy, že tím porušíte copyright, požádám vedení PL o jmenovitý souhlas.

Doufám, že rozsah textu nepřekračuje limit, který jste indikoval (1 - 2 odstavce na otázku). Pokud snad přesto ano, prosím o signál, jak moc je třeba krátit. Nabídl jste prezentaci mých slov, a ne jejich pahýlu přes cedník. Vaší žádosti jsem rád vyhověl jedině v pevné víře, že svůj slib dodržíte.
S díky za spolupráci Vás zdraví
J. Skála


1) Jaká nejsilnější vzpomínka se Vám vybaví z listopadu 1989?

Docela příznačné jsou i ty ryze osobní. 17. listopadu 1989 jsem v Karolinu přebíral medaili OSN For Merits. Z rukou ředitele odboru newyorské centrály OSN, jenž kvůli tomu vážil cestu do Prahy. Pár hodin nato byla spuštěna zločinecká intrika o "studentu Martinu Šmídovi", "umláceném policií k smrti". Elektrizovala i atmosféru na světovém akademickém fóru, které jsme s kolegy v Mezinárodním svazu studentstva pořádali k 50.výročí 17. listopadu 1939. Liberálové, křesťanští demokraté a konzervativci se dožadovali minuty ticha. Vyhověl jsem jim stylem, za nějž se nemusím červenat. Minutu ticha jsem vyhlásil, ovšem s dodatkem, že respektuji jejich vůli, sám ale nevěřím, že by stát i u nás zabíjel protestující studenty, tak jako v Americe za vietnamské války nebo v Řecku a řadě jiných zemí - a z mé strany tak jde o ryze "preventivní minutu ticha". Když se ukázalo, že "mrtvý student" je "dirty trick", žadatelé o minutu ticha mi ne a ne uvěřit, že jsem to nevěděl už ve směrodatnou chvíli. Teď tomu věří už dávno. Tím větší respekt k sobě máme dodnes.

2. Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu... ?

Jsme krmelcem cizího kapitálu. Rukama praštěné "eurokracie" nám předepisuje i klíčové zákony. Většina kapacit, díky nimž jsme bývali suverénním hráčem na světových trzích, byla nejen zcizena za hubičku, ale mnohdy i sprovozena ze světa. Více než šestina našeho HDP mizí rok co rok v zahraničí. Většina "elit", honosících se faraónským luxusem, k němu přišla nejen bez sebemenší zásluhy, ale i za hranou morálky a zákona. Skandální restituce se dočkaly existenční stres a vyslovená nouze, bezdomovectví a různé sociální patologie. Poprvé v dějinách samostatné republiky jsme komplicem válek, na něž se vztahují "norimberské" paragrafy. Jakou hodnotu má v tak pochmurném stínu to, že i můj názor možná opravdu zveřejníte, ba dokonce v autentickém znění, a ne v účelově zpitvořené zkratce? A třeba si odpustíte i pavlačové nálepky typu "lídr stalinistického křídla" či jiný strašák z ranku pomatených "ultras"?

3. Jsou dnes podle Vás tehdejší hesla sametové revoluce – svoboda, demokracie, pravda a láska apod. – vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Přehrát ta hesla v podobě, v níž sypala písek do očí na prahu 90. let, nastane stonásob větší kabaret než ze všech "retro", zesměšňujících dobu před listopadem 89. Většina lidí, kteří nic neukradli, už ví, že skočili na špek kolosálnímu podvodu. Proto se také všechny politické značky, které v tom švindlu mají prsty, vztekají v menšinové opozici. Chytne-li česká levice druhý dech, dinosaury loupeže tisíciletí už nic lepšího nečeká.

4. Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Vrátit se k tomu, co bylo skutečným cílem drtivé většiny. Přála si zásadní modernizaci toho, co už měla za samozřejmost - a ne hvězdnou hodinu kazisvětů, dirigovaných hrstkou vykuků, cizím mamonem a mocnostmi. Cesta za většinovým přáním vede přesně opačným směrem, než jakým míříme posledních třicet let. Chce to mnohem suverénnější zemi, ekonomicky i politicky. Jedině v ní lze napravit i vše, co doba dluží nejen demokracii a lidským právům, ale i naší bezpečnosti.Please publish modules in offcanvas position.