K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Dopis mladého stoupence KSČM nejen Josefu Skálovi

►Přišlo nám do pošty k situaci v KSČM.

Dobrý den, pane soudruhu Josefe Skálo,

všiml jsem si vaší skupiny Restart, nového programu, já píšu svůj nový socialismus a nový komunismus od roku 2017 až do roku 2019, jmenuje se to vize za lepší budoucností světa a sepsal jsem nový komunistický manifest, ...

který má čtrnáct bodů, ukazoval jsem to Emilovi Pernicovi, předsedovi Blanenské OV KSČM a ten to poslal soudružce ke zhodnocení, a prý že tam mám názory, co KSČM nepodporuje a mám názory, co podporuje a že nový program není třeba.

Opravoval jsem tam pravopisné chyby a dopsal písmena, co mně chyběla, protože teď jsem to měl rozkliklé a měl jsem to podtržené, tak jsem to spravil, některé chyby jsem tam nespravil, protože jsem to zkoušel několikrát a bylo to podtržené, tak jsem to nechal, jak to je, Emil mi říkal, ať vám to klidně pošlu, mě by zajímal i váš názor. Já od osmnácti let volím KSČM, jo jednou jsem kandidoval do městského zastupitelstva města Blanska v roce 2018 v komunálních volbách jako nezávislý kandidát „Chceme změnu“, jednak kandidátka KSČM už byla obsazená, jednak přišla nabídka, tak jsem to zkusil, navíc nám na Blanensku vládně dlouho stejná koalice, teď si jenom prohodili posty, my jsme skončili 2,13 procent a já kandidoval s pátého místa a obdržel jsem 136 preferenčních hlasů, pokud bychom se dostali do zastupitelstva i já, tak já, pokud bych se tam dostal, tak říkám, že jsem chtěl spolupracovat s KSČM jako partner, bohužel jsme se tam nedostali, mně to zas tak nevadí, že jsem se tam nedostal, do zastupitelstva města Blanska za každou cenu tam být nemusím.

Pane soudruhu Josefe Skálo, já bych si přál, aby KSČM v příštích parlamentních volby vyhrála první KSČM, vím že je to teď nereálné, kdyby aspoň byla KSČM druhá ve volbách. V Té mé vizi mám zrušení celé DPH a na to, že KSČM, že to nepodporuje, že je to do státní kasy přínos, jsem si vědom toho, že je to přínos, do státní kasy, ale když se založila a prosadila DPH, tak se přeci říkalo, že je to dočasná daň z přidané hodnoty a místo toho byla několikrát změněna. Podle mě by KSČM měla dělat více mítinků a, když to říkám Emilovi, tak mi řekne, že mítinky, že už tolik netáhnou, já si zase myslím, že mítinky na škodu nejsou. Jo, posílám vám vizi za lepší budoucnost světa a další mé politické komentáře, náměty.

Soudruh Martin Nádhera, je mi 21 let


Dobrý den, tady posílám dopis,

co jsem napsal za názor Miliónu chvilek pro demokracii.

Dobrý den vážený spolku Milión chvilek pro demokracii. Vy neustále demonstrujete, za demokracii a proti prezidentu České republiky panu Miloši Zemanovi, chci vám říct, že prezident České republiky je můj hrdina a vzor, tehdy, když byla první přímá volba prezidenta a neměl jsem volební právo, jsem fandil Miloši Zemanovi a modlil se, aby byl prezidentem. Až byla druhá přímá volba prezidenta České republiky, jsem volil v prvním kole Miloše Zemana a ve druhém kole jsem taky volil Miloše Zemana. Od 18 let volím Komunistickou stranu Čech a Moravy, jsem hrdý na to, že tuto stranu volím a volím ji s pokorou. Komunistická strana Čech a Moravy se omluvila za zločiny, které tehdy udělala KSČ, to zaprvé, KSČ, Komunistická strana Československa už v 60. letech se začala omlouvat a rehabilitovat lidi. Vy furt připomínáte ty zločiny, které se stát ovšem neměly a málo říkáte ty dobré věci, ty sociální výhody, tehdy bylo snadné získat bydlení a postavilo se mnoho bytů, které později pan bývalý prezident Václav Havel označil, že to jsou králíkárny, tam žije většina lidí, v těch bytech, důchody pro ženy byly podle počtu dětí od 53 let do 57 let a u mužů podle povolání od 55 let do 60 let.

Za další nebyly úřady práce, bylo kvalitní zemědělství a byli jsme soběstační a nemusely se dovážet potraviny z ciziny, to zadruhé. V dnešní době není zemědělství soběstačné a dnes se dováží z ciziny. Dřív byly potraviny kvalitní, sice nebyly uměle dochucovány, tak to mělo menší trvanlivost a menší zaruční dobu, že se to muselo sníst rychle, neboli o něco dřív, dnes potraviny vydrží déle, protože jsou uměle dochucovány, vím, že někteří lidi, co se jim nelíbí ten minulý socialistický režim, se shodnou, těm co tolik nevadil socialistický režim, tak se shodnou, že dřív ještě za socialismu salám, že byl prostě salám.

Také se rádi navážíte do premiéra Andreje Babiše, kvůli tomu, že pěstuje řepku. Tak především ji nepěstuje jenom premiér Andrej Babiš, ale taky mnoho zemědělců, za další tu řepku schválila tehdy vláda Mirka Topolánka ODS, na návrh Martina Bursíka strany zelených a v té době byla ve vládě i KDÚ-ČSL, zemědělci řepku pěstují proto, protože je to pro ně výhodné, mají za to dotace, především řepku tehdy prosazovali do motorů zelení aktivisté, ochranáři přírody dnes říkájí, že se nemá používat, za další řepka se nepoužívá jenom do motorů, ale také do oleje na jídlo. Když něco vaříme, nějaký pokrm na oleji nebo smažíme na oleji kuřecí řízek nebo smažený sýr. Vy rádi, když tady byl minulý režim KSČ, připomínáte ty špatné věci a tu dobu kreslíte, jako kdyby bylo vše špatně. Připomínáme si zločiny nacismu a komunismu ale také, byyi zločiny kapitalismu, například za první republiky, Československé, se střílelo do poklidných demonstrantů. Zásahy byly vesměs při stávkových akcích, demonstracích nezaměstnaných, hladových pochodech a proti exekucím. Při bojích postižení byli zabíjeni jen proto, že neměli práci a měli hlad. Byli to vesměs dělníci, horníci a zemědělští dělníci. Prvního února 1919 při generální stávce dělnictva bylo v Bratislavě zastřeleno ozbrojenými legionáři 7 demonstrantů, 21. února 1921 byli v Krompachách při demonstraci proti hladu a zásobovací krizi četníky zastřeleni 4 dělníci a 17 jich bylo zraněno. 2 července 1921 byli při exekuci ve vesnici Ardenovo zastřeleni dva rolníci. 12. října 1921 v Topolčianech při zatýkání zavražděn jeden dělník. Byl zatýkán proto, že jeho dcera sbírala zbytky řepy na sklizeném poli. 1. dubna 1922 stříleli v obci Hrušové četníci do stávkujícíh. 19 osob bylo zraněno. 30. července 1922 uspořádala KSČ v Košicích slavnost skautů spojenou s táborem lidu. Při rozhánění průvodu policie zranila 12 dělníků. 15. července 1932 byl při exekuci v obci Sutor zastřelen jeden marorolník. Jeho syn, který chtěl otce ošetřit, byl těžce zraněn. 25. listopadu 1931 bylo při hladovém pochodu nezaměstnaných do Frývaldova četníky zastřeleno 8 demonstrantů, mezi nimi 14-leté děvče, které šlo náhodou po ulici, a přes 30 dělníků bylo těžce zraněno.

Také bylo stříleno do průvodu dětí a mládeže v Radotíně v roce 1930 ( 5 zraněných dětí). V roce 1931 to byla střelba do nezaměstnaných dělníků a horníků v Duchcově, 4 zastřeleni a 2 raněni a ve Frývaldově, 8 zabitých včetně žen a dětí, 30 zraněných. Odpor proti zásahu četníků projevili také těhdější umělci První republiky formou výzvy Nelze mlčet, ke které se přihlásily Ivan Olbracht, Šalda, Vydra nebo Majerová. To byly zločiny za kapitalismu První republiky Československé za vlády a prezidentování Tomáše Garrigua Masaryka. To by taky mělo byt v kalendáři, zločiny kapitalismu za První republiky, za Tomáše Garrigua Masaryka, za kapitalismu. Československo za komunistů za socialismu bylo rozhodně lepší, než za První republiky. Jednak nebyl hlad, platily se starobní důchody, za První republiky se neplatily starobní důchody, bylo dostupné bydlení, vyspělé a lepší zdravotnictví než za První republiky, taky ovšem doba jde do předu, nebyli bezdomovci, lidé měli daleko větší blahobyt než za První republiky.

Ti lidé, co zažili první světovou válku i První republiku a druhou světovou válku, a ti, co zažili První republiku a druhou světovou válku, tak začali budovat socialismus se sociální ekonomickou spravedlností a blahobyt pro další generace, někteří byli proti, že si přáli staré pořádky První republiky, kterým to vyhovovalo buržoazii, ale proletariát začal budovat sociální ekonomickou spravedlnost, někteří nechtěli sice staré pořádky za První republiky, ale byli proti socialismu a komunistům, někteří byli potom za socialismu s komunistické strany Československa KSČ zklamáni, že byli potom proti nim a někteří byli spokojeni, budovali socialismus, né kvůli komunistické propagandě to rozhodně nebylo, protože někteří zažili první světovou válku a První republiku a druhou světovou válku a někteří První republiku a druhou světovou válku, a chtěli stát se sociální ekonomickou spravedlností, prostě proletariát si vzal a těžce si vybudoval proti buržoazii slovo, protože proletariát byl za prní republiky buržoazií těžce vykořisťován.

Jsou i lidé, kteří dříve byli proti komunistům a po sametové revoluci roku 1989 byli zklamáni, jak krachly firmy, například v Adamově továrna, tak někteří, kteří byli rádi, že padl komunistický režim, tak po sametové revoluci roku 1989 byli zklamáni a začali volit Komunistickou stranu Čech a Moravy KSČM. Komunistická strana Československa KSČ, tehdy, když se budoval socialismus, bojovala za sociální ekonomickou spravedlnost, ten boj přehnala, to uznávám, ale buržoazie těžce za první republiky vykořisťovala proletariát. Když půjdeme ještě do dávné doby Karla Marxe, který s Bedřichem Engelsem sepsal Komunismus a bojovali za sociální ekonomickou spravedlnost a to především Bedřich Engels byl velký továrník a podnikatel, taky byl o tom natočen film Mladý Karl Marx, kde rozdíly byly vidět mezi těžce pracujícími, kteří z toho neměli nic a proletariát byl placen mizerně a buržoazie si mezitím žila v luxusu, protože měla finanční příjmy, sepsali na podporu těžce pracujícímu proletariátu Komunismus, v té době Karel Marx a Bedřich Engels tam dali třídní boj, protože buržoazie tězce vykořisťovala proletariát a buržoazie měla slovo, zatímco proletariát slovo neměl.

V té době byl třídní boj za Karla Marxe a Bedřicha Engelse nevyhnutelný, kdy těžce pracující proletariát musel bojovat těžce za své lepší ekonomické podmínky a výhody. Na dobu Karla Marxe a Bedřicha Engelse se nemáme dívat očima dnešníma, ale očima jejich doby, to samé když lidé po První republice a po druhé světové válce rádi budovali socialismus se sociální spravedlností, se nemáme na to dívat očima dnešníma, zase dívat se na to očima jejich doby. A jak říká soudruh Josef Skála, KSČM socialismus Česko zušlechtil a zbavil ho bídy, naprosto se soudruhem Josefem Skálou KSČM souhlasím. Komunistická strana Čech a Moravy je demokratická strana, která bojuje za lidi, s nižšími příjmy, za důchodce, aby byly vyšší důchody, za zaměstnance, za české a moravské a slezské zemědělce a za drobné podnikatele a živnostníky a taky bojuje za to, aby bylo dostupné bydlení, bojuje proti daňovým rájům, za vyšší minimální mzdu. Kdyby Andrej Babiš šel do vlády ODS, tak pro mnoho lidí by to byla katastrofa, hlavně pro zaměstnance, ještěže ODS do té vlády nešla, mohlo by se stát, že by se mohli pokusit zrušit zákoník práce, nezrušila by se karenční doba, že by se neproplácely první tři dny nemocenské, jsem rád, že do vlády šlo ANO a ČSSD a s podporou komunistů, mně nevadí, že je vláda s podporou komunistů KSČM, jsem rád, že ve vládě není ODS, TOP 09, STAN.

Taky by mně nevadilo, kdyby KSČM byla ve vládě. Vy furt útočíte na ten minulý řežim, kdy byl socialismus a vládla KSČ, Komunistická strana Československa, kdy se v šedesátých letech začala omlouvat a rehabilitovat lidi, začali se omlouvat a rehabilitovat lidi, za První republiky, kdy byl kapitalismus, za vlády a prezidentování Tomáše Garriga Masaryka, tehdy se neomluvili a lidi nerehabilitovali a vy tady dnes většinou říkáte, jak za první republiky bylo nejlépe, sice byly svobodné volby a šlapal průmysl, ale když tehdy byla velká krize, tak někteří lidé spali v kanalizaci. Takže za První republiky bída a střílelo se do poklidních demonstrantů, to byly zločiny kapitalismu za První republiky. Mnoho lidem za socialismu, kdy vládla KSČ, se mnoha lidem zlepšil život a nebyla bída a nebyl hlad. To, že padl komunistický režim, nebylo kvůli hospodářství a zemědělství, ale kvůli tomu, že už mladí lidé chtěli změnu, aby bylo dostupné zboží, aby byla zábava, byl to střet generací, která po po První republice a po druhé světové válce, budovala socialismus, byl to střet generací v tom smyslu, že si nerozuměli, že vnímali to, že se platí důchody, že není hlad, že je práce, že jsou ekonomické výhody a blahobyt, oni to vnímali jinak než mladí, mladí propagandou ze Západu chtěli zboží a zábavu, ti to viděli jinak a taky už systému nedůvěřovali. Bylo propagováno ze Západu, jak je tady špatné zemědělství, takové kecy, tady bylo zemědělství na kvalitní úrovni, za socialismu se budovala strategická odvětví, elektrárny, přehrady. Ten režim padl proto, že nebylo dostupné zboží a stály se na ně fronty a, že mladá generace lidí tomu už nedůvěřovala a chtěla změnu.

To, že byly fronty na zboží, dobré nebylo, kdyby možná bylo dostupné zboží, třeba by ten režim komunistický nepadl a nebo by ten komunistický režim padl později. Když vážení spolku Milión chvilek pro demokracii tak demonstrujete, za tu demokracii a proti Andreji Babišovi, tak především hnutí ANO 2011 vyhrálo volby s velkým náskokem a většina lidí si zvolila Andreje Babiše, to, že se řeší kauza Čapí hnízdo, se mimochodem vědělo, přesto většina lidí volila Andreje Babiše a Hnutí ANO 2011, i když někteří říkají, že to není většina, že to není kolem 50 procent, dřív, ještě než se sestavovala vláda, že nemůže vládnout samo, tak mělo ve volbách 29 procent a do statní strany, byly pozadu, o hodně daleko, kdyby Andrej Babiš a Hnutí ANO 2011, to volby vyhrálo o jedno procento, tak jako tak je vítěz voleb, mně nevadí, že Andrej Babiš, že je premiérem České republiky, kauza Čapí hnízdo je s promintím, oproti jiním kauzám sračka oproti OKD, Tunel Blanka který se stavěl dlouho, solární baroni, kauza H-systém, daňové ráje. Navíc se tam vybudovala farma Čapí hnízdo, zaměstnává to lidi, je to pro veřejnost, platí daně Českému státu a těch 50 miliónů korun se neztratilo, bylo to tam a těch 50 miliónů korun se vrátilo na rozdíl od OKD, kde se prošustrovalo 36 miliard korun a to je daleko více a 36 miliard korun se prošustrovalo a nevrátily se.

Za další, OKD, tehdy se říkalo, že lidem odprodá byty rovnou, a potom to dalo jiné společnosti, a pak si to dalo jiné společnosti, a některá společnost to začala prodávat lidem a někteří původní nájemníci skončili na ulici, nebo u příbuzných a kauzu OKD s byty připomíná H-systém, proč nejdete demonstrovat za to, aby lidé měli svoje bydlení, nebo kauza H-systém, proč tam taky nejdete demonstrovat, aby ti lidé měli svoje bydlení, když už za to několikrát zaplatili finanční prostředky? To, že je ministryně spravedlnosti Marie Benešová, mně nevadí, je to slušná ženská, a tehdy se zasadila jako státní záskupkyně o to, když byl ministrem spravedlnosti Němec, že povolil exekutorům ty velké finanční odměny, tak část z nich Marie Benešová ty velké finanční odměny zastavila. Také si připomínáme 1938, kdy nás obsadilo Německo a 1968, kdy nás obsadilo Rusko, dnešní historici a různá média mají chuť překrucovat, že horší byla okupace 1968 než 1938, ale já s tímto nemůžu souhlasit, horší okupace byla 1938, kdy nás obsadilo Německo, Němci nás chtěli vysídlit a vyhladit, což na rozdíl Rusko nechtělo, tehdější Sovětský svaz. Nás 1968 tehdejší Sověstský svaz, dnešní Rusko obsadilo, proto, že se bálo, že přijdou o nás jako o spojence, taky byla studená válka mezi Západem a Východem, kde Amerika, kde Pentagon zveřejnil, že by na Prahu hodili bombu, to se tolik už nekomentuje, mi při obraně bychom tu bombu hodili, na ně taky, rozhodně tu studenou válku začal Západ a my jsme se bránili přesilovce, rozhodně rok 1968 byla okupace a Komunistická strana Čech a Moravy to taky říká, že to byla okupace 1968.

Taky bylo Pražské jaro, říká se dnes, že to dělala opozice, ale také Pražské jaro dělali komunisté, ti, kteří chtěli volnější Československo a nechtěli těhdějšímu Sověstskému svazu, dnešnímu Rusku tolik podlézat. Za další i dnešní době a době za Václava Havla podlézali zase Západu, to, že například Václav Havel zrušil v Adamově vojenskou výrobu, možná proto, že jsme prohráli studenou válku, zrušil v Adamově vojenskou výrobu, kde kvůli tomu mnoho lidí přišlo o práci a mnoho Slováků, co dělalo v Adamově, za to Václavu Havlovi, na něho byli naštvaní. Václav Havel zde položil průmysl a za to také dostal mnoho cen ze Západu, že jim dal průmysl. Když se tak Václav Havel označuje za humanitárního a podporoval, humanitu, tak zrovna on podporoval humanitární bombardování na civilní obyvatelstvo Jugoslávie, ještě označil bombardování za humanitární bombardování, copak bombardování je humanitární? Podporoval ze strany Západu Ameriku. Kdybych měl volit mezi Milošem Jakešem a Václavem Havlem, těch mnoho let po sametové revoluci roku 1989, za prezidenta České republiky bych volil Miloše Jakeše, to samé, kdybych měl volit mezi Gustávem Husákem a Václavem Havlem, tak volím Gustáva Husáka za prezidenta České republiky, navíc Gustáv Husák byl zavřenej za nacismu i za komunismu, kde mu vymlátili zuby a vždycky své přiznání odvolal, proto taky přežil, Gustáv Husák, i když byl zavřenej za komunismu a pak ho pustili, tak přesto byl dál komunista a říkal to, jsou špatný komunisti, a chtěl věci k lepšímu, je pro mě daleko větší hrdina než Václav Havel, Gustáv Husák byl komunista, ale patřil tomu křídlu umírněnému a chtěl volnější Československo a socialismus, chtěl reformovat a měl to velmi těžké pod křídlem radikálnějším. Byl bych rád, kdyby mi odepsal pan předseda Mikuláš Minář spolku Milión chvilek pro demokracii, pokud bude chtít, ať mi odepíše a pokud nebude chtít, tak mi odepisovat nemusí, je to na jeho dobrovolnosti.


Odpověď

PhDr. Josef Skála, CSc.

Napřed se musím upřímně omluvit za velké zpoždění této reakce. Já brutální lichvu na bytovém trhu považuji za klíčové levicové téma už řadu let. A zcela jednoznačný názor na to, co s tím máme dělat my, jsem vyjádřil i vícekrát například v rozhovorech pro Parlamentní listy. Také však v v alternativním návrhu Programu KSČM, který najdete nejen na našem webu, ale rovněž na PL z 24. 8. t.r. Až se s ním seznámíte, Váš názor by moc zajímal zdaleka nejen mne.

Srdečně Vás zdraví

J. Skála


Odpověď

PhDr. Josef Skála, CSc.

S tím, jak je vyzýváte, ať si napřed zametou před vlastním prahem, samozřejmě plně souhlasím.

J. Skála


Odpověď

PhDr. Josef Skála, CSc.

Díky moc za to, že neváháte nasadit i vlastní kůži. Pokud jde o DPH, máte samozřejmě pravdu. Před DPH jsme měli daň z obratu. Ta běžné občany postihovala méně než DPH. Zdanit je třeba hlavně miliardáře, a ne každou babičku ze Šumavy. Stejně jako třeba lichváře na bytovém trhu - za každý m2 bytu, který nepronajmou do určitého termínu. Až by se naše strana probrala k bojovnější politice, tohle by bylo jedno z prvních témat na pořadu. Držte nám palce, ať to dokážeme, dokud nebude pozdě! Pak si nenecháme sypat písek do očí ani nápady typu toho, s jakým přišla nedávno vláda místo sektorového zdanění bank. Tedy jakéhosi státního "investičního fondu", kam banky přisypou pár miliard, které jim ponesou zisk garantovaný dokonce státem. Až by se KSČM stala tím, co má v názvu, takové šaškárny by si už líbit nenechala.

Srdečně Vás zdraví

J. Skála