K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Pochybnosti nad plynem v Dúmá se vrší

2020 02 11 06Petr Schnur, Právo

Hannover Newyorské sídlo OSN se nedávno stalo dějištěm brizantní události, jež unikla pozornosti těch, kteří se již devátým rokem podporou „umírněných“ rebelů“ starají o právo a demokracii pro syrský lid.

Ian Henderson, bývalý člen a hlavní inspektor Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), který se podílel na vyšetřování údajného použití chlóru a nervového plynu v syrském městě Dúmá z dubna 2018, potvrdil před Radou bezpečnosti ve svém auditu, že konečnou zprávu organizace z údajného místa činu vedení OPCW zmanipulovalo tak, aby z útoku mohla být obviněna syrská armáda.

Nestoudná manipulace?

V této souvislosti stojí za připomenutí letité zkušenosti s americkými „červenými liniemi“ od Kosova přes Irák až po Sýrii, s politickými fake news, které měly morálně legitimovat vojenské intervence. A tak později vešlo ve známost, že v Kosovu neexistovaly koncentrační tábory, masové hroby albánských civilistů, ba ani údajná operace Podkova na deportace statisíců kosovských Albánců, v Iráku zase nebyly chemické zbraně a v Libyi bombardování civilního obyvatelstva tamní armádou.

Podle Hendersona autoři závěrečné zprávy ignorovali poznatky, fakta, údaje a analýzy, které nehrály do karet tvrzení, že za útokem stojí syrský prezident Bašár Asad. Šlo o výsledky analýz v oblastech chemickotoxikologické a balistické plus výpovědi svědků. I původní zpráva vyšetřovacího týmu obsahovala pochybnost, zda se o chemický útok vůbec jednalo.

Henderson upozornil, že s velkou pravděpodobností kanystry nebyly svrženy shora, ale byly umístěny ručně.

V tomto případě by „autorské právo“ mohlo náležet pouze džihádistům nebo Bílým přilbám, organizaci působící přímo v terénu, často poblíž front, a podporované Západem, především USA. A toxikologická část zprávy pochybovala o chlóru jako takovém; jiná chemická substance se neprokázala. Zarážející na celé věci je, že Hendersonova výpověď před RB OSN neuhodila nečekaně jako blesk z nebe. První zprávy o manipulaci se díky jednomu whistelblowerovi z řad OPCW dostaly na veřejnost už v říjnu minulého roku.

Krátce nato, v listopadu, uveřejnily WikiLeaks e-mail dalšího účastníka tehdejší dúmáské mise protestujícího u vedení organizace proti manipulaci vyšetřovací zprávy.

Za současné situace v provincii Idlíb, posledním džihádistickém hnízdě v Sýrii, kde syrská armáda zahájila ofenzivu a kam nyní Turecko vpadlo se svou armádou, se opět vynořily Bílé přilby. A tam, kde se objeví, lze očekávat nový „chemický útok“, samozřejmě vládních jednotek.

Ten vždy přišel jaksi nesmyslně buď v okamžiku úspěšné syrské ofenzivy, nebo tehdy, když z Washingtonu zazněl hlas, že USA netrvají na svržení prezidenta Asada – nejnověji z úst Jamese Jeffreyho, zvláštního pověřence pro Sýrii.

Zda budeme svědky nové chemické kauzy, záleží na Erdoganových úmyslech a cílech v Idlíbu.

Přítomnost tureckých vojáků může chemické inscenaci zabránit, nebo ji vyprovokovat, podle toho, zda má některý z regionálních nebo globálních aktérů zájem na eskalaci situace.