K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Zadupe to Sobotkovo křídlo ČSSD? Josef Skála přišel s návrhem vzdát hold padlým Čechům. A má pochybnosti

2019 06 12 022019 07 11 01ěkdejší místopředseda KSČM a hlavní proponent platformy Restart PhDr. Josef Skála, jenž si klade za cíl návrat KSČM k úspěšnějším rokům, navrhuje v zákoně o státních svátcích rozšířit formulaci také o oběti křižáckých válek proti českému státu.

Dále navrhuje prohlásit 30. září za „Den vyhnání Čechů z českého pohraničí“ a 22. červen za „Den genocidy Slovanů“.

Výrazná tvář KSČM Josef Skála se vyjadřuje k návrhu na změnu zákona o státních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. „Je-li cílem vzdát hold lidským obětem, a ne rozjet další kolo účelového politikaření v komparsu ‚strany války‘, pak ovšem poslanci mohou sotva odmítnout námět, předcházející diskriminaci nepoměrně početnějších a drastičtějších obětí i miliónů těch, kdo jejich následky nesli často i po celá další staletí“, zdůvodňuje Skála a navrhuje rozšířit název proponovaného dne o formulaci „a obětí křižáckých válek proti českému státu, z českých zemí vyhnaných obětí násilného katolicismu, majetků zbavených pro rozdílné náboženské názory a zavražděných či svobody zbavených tzv. heretiků“.

Pokud návrh nabude formy pozměňovacího návrhu, bude podle něho zajímavý postoj ČSSD. „Nejenom širokou levicovou veřejnost bude zajímat, jak se k otázce postaví poslanci zvolení za ČSSD. Zda upřednostní to, co bylo poselstvím našich dějin už pro obrozence, Palackého a Masaryka, nebo zda bude i tentokrát tahat za delší konec ‚Sobotkovo křídlo‘, spřízněné s klerikály už od svého zrodu i poměrem ke kolosálnímu švindlu tzv. církevních restitucí“, naznačuje Skála a vylučuje, že by to bylo totéž jako respekt ke všem věřícím i duchovním. „Těch si upřímně vážíme i my, vlastním krédem marxisté“, dodává.

V kontextu otázky významných dní zmiňuje také dva důležité náměty z posledních let. „Oba jsou iniciativou široké škály vlasteneckých sil, znepokojených zlověstným tlakem na ‚revizi‘ otázky viníků a obětí druhé světové války“, přibližuje. První se týká návrhu prohlásit 30. září za „Den vyhnání Čechů z českého pohraničí“. Druhým návrhem je, aby byl 22. červen prohlášen za „Den genocidy Slovanů“. Oba podle Skály už získaly i širokou mezinárodní odezvu a podporu.

„Skutečné poselství našich dějin, sdílené napříč většinovým spektrem, by měly tlumočit i státní a ostatní svátky a významné dny“, uzavírá.