K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

ÚSTR inspirací

2019 08 05 05Miroslav Kavij

2019 08 19 02menování nového ministra kultury je víc než v nedohlednu. Stejně jako v minulosti se tak nabízí nejedna otázka. Potřebuje oblast kultury samostatné ministerstvo? Není efektivnější jej sloučit s jiným resortem?

Navíc za situace, kdy po rozbití československého státu se za dobu necelých 27 let v jeho čele vystřídalo 16 ministrů? Z pohledu délky působení v čele MK patří k rekordmanům Helena Třeštíková (nestraník za KDU-ČSL - 17 dní), Martin Štěpánek (4 měsíce) a Martin Stropnický (necelých 7 měsíců).

Nebo zaexperimentovat a po vzoru vzniku ÚSTR vytvořit jeho bratříčka ─ Ústav pro ochranu zájmů české republiky? Kromě "správy" kulturní agendy by k jeho prioritám patřily citlivé otázky, jakými jsou "nedotknutelnost Benešových dekretů", agenda "církevních restitucí" či ochrana státu proti vydávání restitučního majetku (Nadace knížete z Lichtenštejna, Německý řád a další).

Pro případné založení Ústavu pro ochranu zájmů české republiky by zbývalo vyřešit poslední, ale na první pohled nejdůležitější otázku. Kdo do čela tohoto ústavu! Vytáhne předseda Hamáček, který má s nominacemi bohaté zkušenosti i tentokrát z klobouku dalšího odborníka? A nebo svou radou přispěje ex-ředitel ÚSTR a "obhájce českých národních zájmů" Daniel Herman?

Občané jsou přesvědčeni, že oblast kultury, stejně jako další rezorty, si na svých místech odborníky zaslouží. Nejen z kauzy (ne)jmenování ministra kultury vzniká dojem, že jedinými, kdo si tuto skutečnost neuvědomují, jsou někteří hlavní političtí představitelé státu.