K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

25. únor 1945

Dotaz

26.02.2020 12:41:55 - spartakiáda

Pane doktore, co pro Vás znamenal 25. únor 1945 a jak vidíte komunistickou stranu v dnešní době? Lze znovu nastartovat nadšení lidí pro utvoření zpravedlivější země? Naší ještě krásné, i když bezlesé a bezvodé krajiny!


Odpověď

27.02.2020 14:47:21 - PhDr. Josef Skála, CSc.

Asi máte na mysli únor 1948, je to tak? Vládní krizi vyvolali ti, kdo ji i amatérsky prohráli. Pak se z toho v emigraci navzájem obviňovali i v "únorové komisi", která zasedala 24krát a její protokoly vyšly nedávno i knižně. Vřele doporučuji. Dozvíte se tam i to, jak někteří počítali s válkou svých zahraničních principálů proti vlastní zemi už tehdy.

Finále vládní krize bylo startem "československé cesty k socialismu", koncipované KSČ jako jen poněkud radikálnější varianta Benešova plánu "socializující demokracie" (viz jeho kniha Demokracie dnes a zítra, vydaná poprvé už v Londýně ještě dřív, než Rudá armáda obrátila chod války u Stalingradu). To, že se původní koncepce musela překopat od základu, si vynutila "studená válka" západních velmocí. Jedině pod tlakem její zákeřné a brutální přesilovky mohlo dojít i z naší strany na věci, které by jinak měly mizivou šanci. Třebaže se spojenci, které nevyrabovali žádné kolonie a z velké části je na startu od "zlaté miliardy" dělil obrovský hendikep, čtyřicet let od února 48 přineslo naší zemi největší emancipační i civilizační průlom v celých dějinách.

Jak napravit vše to, čím to pokazilo posledních "třicet let svobody"? V zásadě podobnou cestou, jakou to emancipace brala po válce. Tedy spojenectvím všech, komu už není jedno, že jsme krmelcem cizího kapitálu a vazalem velmocí, v nichž má hlavní stan. Tak, aby přerostlo v politický blok proti všem, kdo kolaborují v cizím zájmu a režii proti vlastní zemi. Aby je tento blok nakonec porazil a vytěsnil na politické bidýlko. A vynutil si hluboké ekonomické, politické a sociální změny ve většinovém zájmu. Musí si najít spojence i napříč okolním světem. I těch ovšem přibývá jako hub po dešti. Odvádět rentu cizím oligarchům už nebaví 95 procent světové populace. Ten odpor začíná měnit i politickou mapu ve stále větším okruhu zemí.