K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

13. důchod

Dotaz

27.02.2020 10:51:24 - důchodce estébák

Na Slovensku zavedli 13. důchod, neuvažujete o tom i tady? Důchodcum kolikrát zbejvá na jídlo jenom 50-100 korun po zaplacení předražených nájmů.


Odpověď

28.02.2020 13:23:16 - PhDr. Josef Skála, CSc.

Starobní důchody jsou stále mnohem menším zlomkem průměrného platu, než před třiceti a více lety, máte plnou pravdu. A nebýt toho, že většina důchodců má své byty ve vlastnictví, osobním či družstevním, už odmlada - nebo si je mohla koupit v 90. letech za zlomek jejich dnešní "tržní hodnoty" - skončila by jich minimálně polovina pod mostem. To, že spousta seniorů, jak zní módní slovo, žije přesto krajně nedůstojně, je další veřejné tajemství. Stejně jako fakt, že i opakované zvýšení důchodů provází růst drahoty, která přínos vyšších důchodů výrazně snižuje, ne-li přímo anuluje.

Nápravu přinesou jen průlomy z koloniálního ponížení. Tím spíš, že jsou jen v silách veřejného sektoru, a tedy i ve veřejném vlastnictví, z nějž nepoteče soukromý zisk. Teprve pak nebude jen snem nejenom 13. důchod, ale i celkové zvýšení příjmů lidí v důstojném věku na důstojnou úroveň.