K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Státní rezervy

Dotaz

20.03.2020 10:52:39 - tertr123

Dobrý den,

zajímal by mě Váš názor na dnešní situaci kolem státních rezerv. Nedávno, když stát rozhodl prodat rezervy ve formě kovů, byl slyšet vyjádření politiků, že takové rezervy jsou přežitek a až se smáli tomu, že tam jsou plynové masky atd.

Neukazuje právě tato situace kolem aktuální pandemie, že státní rezervy jsou velice důležité a nepostradatelné? V minulosti měl stát v zásobách téměř vše, byl na všechny situace připraven. Po r. 1989 se vše jen ruší a rozprodává a slyšíme pořád s prominutím kecy, že je to přežitek (omlouvám se, ale už začínám být na toto slovo alergický).

A nastala nám situace, že nemáme běžné roušky desinfekce atd. Nebýt dovozu, tak je nebudeme mít nikdy. Připadá mi, že zbavování soběstačnosti (s vidinou úspory peněz) je cesta do pekla a do budoucna to nedopadne dobře. Proč nemá stát výrobní prostředky alespoň na strategické komodity? Přijde mi, že jsme jen kolonií a např. zmiňované zbavování rezerv toto jen prohlubuje. Jaký je Váš názor?


Odpověď

20.03.2020 17:55:10 - PhDr. Josef Skála, CSc.

Tomu se říká telepatie! Já se ve stejném duchu vyjádřil už několikrát i v médiích. Naposled dvěma příspěvky na YouTube (ZDE a ZDE), šířenými i Facebookem. Civilizovaný stát musí disponovat dvěma typy rezerv: dostatečnou zásobou všeho, co může vyžadovat krizová situace okamžitě - a výrobní kapacitou, která vše potřebné v krizové situaci dokáže neprodleně doplňovat. Dneska však chybí jedno i druhé. Schází to v naprosto skandálním rozsahu. Takže i státní zásoby potravin vystačí jen na 1,3 dne. A státní hmotné rezervy ne a ne dostat peníze na to, aby je mohly navýšit aspoň na 3 dny (jakkoli trestuhodně málo bude i to).

Záložní nemocnice pro krizové situace se roky stavěla v Těchoníně na Orlickoústecku (podrobněji ZDE). Sice jen pro 500 pacientů, skoro 3 miliardy však stála už v době, kdy ještě nebyla zdaleka hotová. V Hředlích na Berounsku, kousek od dálnice z Prahy na Plzeň (a v potřebné izolaci za lesem), byla už roku 1973 postavena rezervní nemocnice, vybavená i pro případ nebezpečné pandemie. Pro 500 pacientů ihned a v případě nutnosti i několikrát víc. Ve funkčním stavu byla udržována za mizivé náklady až do začátku roku 2017, kdy ji stát prodal jakémusi Ukrajinci za pouhopouhých 26 miliónů korun. Podobných kapacit bylo zlikvidováno několik už dřív.

V příkladech by se dalo pokračovat ještě dlouho. To, čemu Amerika říká národní bezpečnost, je u nás zdecimováno v míře, nevídané za první republiky, ba i rakouské monarchie, o socialismu už vůbec nemluvě. Soběstačnost a rezervy jsou roky div ne sprostým slovem. Kdejaký nedouk se jim pošklebuje jako "totalitní megalomanii". Teď musí konstatovat i hlava státu, že jediný, kdo nám je s to vytrhnou trn z paty, je lidová Čína. Právě ten "komunistický režim", jehož ostouzením tu honí kariéru kdejaké poťouchlé IQ tykve.

Dnešní vláda ten svinčík zdědila. Tanec mezi pukavci, které ji zaskočily, není co závidět. Tím víc lze přitakat i vtipálkům, že můžeme být ještě moc rádi, že u nás krizi neřeší krizi Pekarová nebo von der Leyen. Tím víc máte pravdu i v tom, že ten svinčík bude potřebovat rychle vygruntovat. To ovšem předpokládá vyvézt na hnůj i celý politický katechismus, který ho způsobil a vykrápí svěcenou vodou. Teď to chce RESTART normálních, civilizovaných poměrů. Šanci má, jen uvalí-li embargo na idiotské lhaní o době, která podobný svinčík netrpěla. Zcela zajedno jsme i v tom.