K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Plošné náhrady škod pro drobné podnikatele

Dotaz

30.03.2020 9:55:13 - Petrušák

Pane doktore, jak se díváte na plošné náhrady škod pro drobné podnikatele (OSVČ) propagované ODS. Pohybuji se, ač důchodce, v této společnosti a většina z nich je rozumná a má naspořeno. Vím to, protože mnohým jsem radil, kam peníze bezpečně uložit. Špatně jsou na tom ti na švarcáku. Ti pomoc potřebují, jsou to vlastně taky zaměstnanci.


Odpověď

01.04.2020 23:15:06 - PhDr. Josef Skála, CSc.

Soukromý zisk je, stojí v evangeliích kapitalismu, odměnou za riziko podnikání. Ti, co ty kánony vyznávají, se roky chlubí, jak stát "ojíždějí na daních" . A teď by chtěli dárečky od daňových poplatníků, jimž se jako zaměstnancům sráží mnohem větší daně i odvody na zdravotní a sociální pojištění z mnohem menších měsíčních příjmů, než mívali mnozí OSVČ? Život je samozřejmě barvitější a spousta OSVČ na tom nebyla slavně, a to zdaleka ne vždy vlastní vinou. Žába na prameni je jinde. Na lidi, kteří se živí vlastní prací - ve mzdě i jako OSVČ - zbývá celkově až trestuhodně malá část výnosu, který ruce a mozky jich všech vytvářejí. Jenže právě o tom je kapitalismus, urvaný ze všech řetězů.

Velký díl pravdy máte i v tom, že odpovědný člověk myslí i na zadní kolečka a má tedy i určité rezervy pro nečekaná překvapení. Jenže idiotská lehkovážnost se do lidí vtlouká jako součást panující ideologie ("Nevaž se, odvaž se"). A to je jedna ze součástí vádnoucího katechismu, který dnešní krize drtí na prach. Tím větší regulace by ji měla svázat ruce. Jsou snad lidé, kteří by na dluh jaktěživ nežili ani z mnohem menších příjmů, povinni dotovat nátury, libující si v honbě za kdejakou jepičí módou na dluh?