K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Zachrání českou levici nová politická formace bez Hamáčků a Filipů?

Dotaz

29.05.2019 14:38:11 - IJN

Po Euro-výprasku české levice ve volbách 2019 by se měli v ČR sjednotit politicky aktivní občané pod jednu silnou střechu s národním zaměřením a vypráskat otrlé zoufalce ze všech funkcí. Uvažujete o takové iniciativě? Děkuji za odpověď. J. Novák


Odpověď

30.05.2019 23:21:20 - PhDr. Josef Skála, CSc.

Česká parlamentní levice vrší jeden debakl za druhým. Pokud si na její politiku zachovají monopol ti, na jejichž konto to padá, následky hrozí být skutečně drastické, a to už velice brzy. Nám, kdo před tím alarmujeme nahlas, za to okopávají kotníky. Vypalují cejch "zhrzených ambicí" a "rozbíječů". A teď už dokonce i "páté kolony", co si prý koupili "fašouni" s cílem "narušit nerozbornou jednotu". A to už je opravdu poluce čirého zoufalství. Tuplem od lidí, majících žaludek i na politické kšefty s těmi, kdo drží ochrannou ruku nad skutečnými fašouny. Jak nad těmi na Ukrajině či v Pobaltí, tak těmi "korporátními". V "bílých límečcích" a pod "liberální" škraboškou.

Z rozcestí, na něž to dospělo, vedou dvě východiska. Rozvod se sobeckými ambicemi, které levici ženu do agónie, předpokládá jedno i druhé. Dojde-li k němu bez dalších průtahů a "po dobrém", "restart" má stále šanci na půdě stávajících stran. Mám namysli "restart" svěží, bojovné opoziční politiky, a ne marketingových čárymár v podání J. Hamáčka, který ten chytlavý pojem převzal od nás. Sobecké ambice však mohou levici dovést i na práh klinické smrti. Pak už jim "užitečného idiota" dělat opravdu nelze.

O spolupráci skutečně levicových a demokratických sil to však musí už "tady a teď". A stejně tak i v každé z dalších etap. Říkáte "jedna silná střecha"? Tu výzvu slýchám stále častěji. Oč poctivěji bývá míněna, tím víc obsahuje i úskalí. Dnešní poměry pijí krev stále širšímu spektru. Zájmovému i názorovému. Zkusit je celé sešikovat do jedné strany by věci pomohlo pramálo. Hledejme platformu společného postupu. Ne snad v podobnosti pár slovíček, nýbrž reálných zájmů. A tedy jejich objektivního konfliktu s praxí psychopatů u koryt. Tak aby z toho krok za krokem vznikal i politický blok, v němž si každý zachová svou vlastní identitu. Tím rychleji nabude sil a vlivu, které přesilovku psychopatů zablokuje a nakonec i zvrátí.