K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Bude na současnou akci Američanů v Iráku účinně reagovat OSN?

Dotaz

07.01.2020 17:50:51 - krrissus

Přeji pěkný den pane doktore.

Jak hodnotíte v současné době roli OSN? Bude na současnou akci Američanů v Iráku účinně reagovat??? Má tato organizace ještě nějakou autoritu a nebo je to jen divadélko kde pro zábavu vystupují děcka v podobě Gréty?


Odpověď

11.01.2020 22:59:14 - PhDr. Josef Skála, CSc.

Hezký den přeji i já a omlouvám se za reakci až teď, byl jsem na cestách. Akceschopnost i autorita OSN jsou úměrné vůli mocností. Americký atentát v Iráku je z otázek, spadajících do agendy Rady bezpečnosti. Tam má, jak známo, pět velmocí právo veta. Tři z nich budou stanovisko, odpovídající mezinárodní právu, vetovat. To by se sice stalo i za časů "bipolárního světa". Celkový poměr sil ve světě by však otázku dostal do jiné polohy než dnes. Teď se dokonce i k rezoluci OSN proti glorifikaci nacismu a neonacismu nepřipojila ani naše země, přestože byla obětí mnichovského diktátu i první nacistické agrese.

Před popravou politického Východu - a dominem, které vyvolala globálně - by se OSN nemohla změnit ani v jeviště ptákovin, jaké tam probíhají kolem oné dívčiny, zasluhující diskrétní lékařskou péči, a ne degradaci na maňáska korporací, lačných po miliardových ziscích ze kšeftu s "obnovitelnými zdroji".