K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Slovenští lékaři, kteří po studiu zamíří do zahraničí, budou platit, plánuje Fico

2020 02 15 03Absolventi slovenských lékařských fakult, kteří chtějí po studiu pracovat v zahraničí, by měli zaplatit za studium 55 tisíc eur (1,4 milionu korun). Plánuje to šéf vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico.

„S účinností od roku 2020, pokud budeme ve vládě, máte dvě možnosti: Buď po skončení školy dostanete k úhradě 55 tisíc eur a můžete jít kam chcete, nebo odpracujete deset let na Slovensku“, řekl 18. ledna t.r. na programové konferenci vládní strany Směr-sociální demokracie v Banské Bystrici její předseda Robert Fico.

Předseda strany Směr toto opatření odůvodnil tím, že značné množství absolventů medicíny odchází pracovat do zahraničí. "V roce 2024 nám bude na Slovensku chybět tři tisíce lékařů. Toto číslo je nezpochybnitelné“, upozornil Fico.

Bývalý premiér označil plánované opatření za korektní, protože lidem na Slovensku je těžké vysvětlovat nedostatek lékařů. „Musíme to vyřešit. My nejsme blázni a nejsme ani charitativní organizace, stát, který bude vychovávat lékaře pro jiné země. Chápu, že Němci, Rakušané, Francouzi a Angličané se těší. Přijede dobrý, vzdělaný student, absolvent lékařské fakulty a pokud ovládá jazyk, přímo nastoupí, je vymalováno a je to nestojí ani jediné euro“, dodal Fico.