K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Z vystoupení ministra zahraničí RF Sergeje Lavrova v Soči 14. května 2019

2019 05 04 07etkání Sergeje Lavrova s amer. protějškem Michaelem Pompeo proběhlo na příkaz prezidentů RF a USA, kteří spolu telefonicky posuzovali řadu otázek 3. května t.r. během jeden a půl hodinového rozhovoru - zdroj ZDE.

2019 05 15 04


Během tiskovky zazněla otázka k Lavrovovi: „Uvedl jste, že nehledě na rozpory, jednotlivé úmluvy k Íránu mohou být naplněny. Mohl byste vysvětlit, jaké styčné body s USA vidíte směrem k Íránu a jak se může vyvíjet stav?“

Odpověď Lavrova: „Doufám, že rozum zvítězí a pověsti o údajném plánu převelení 120-tisícové armády USA, o čemž jsme dnes rozmlouvali, nemá žádné opodstatnění. Nicméně, M. Pompeo mi sdělil, že to je věc vojáků. Když hovořím, že doufáme v politické řešení situace kolem Íránu, přirozeně, budeme napomáhat tomu, aby situace nesklouzla k voj. scénáři. Jistě víte, že amer. vláda dosáhla toho, že nyní nelze kupovat íránskou ropu a vůbec jakkoli obchodovat s Íránem. Zatím však sled událostí nás stále více vtahuje do této pasti."

Dále Lavrov pokračoval: "Dnes jsme ještě jednou uvedli příklad, jak v r. 1933 z iniciativy amer. prezidenta Franklina Roosevelta a lidového komisaře pro zahran. otázky SSSR Maxima Litvinova došlo k výměně nót, ve kterých se obě země vzájemně zavázaly nevměšovat se do vnitřní politiky. Podrhnu ještě jednou, že iniciátorem této výměny nót byly Spojené státy. Již několik let, počínaje prezidentstvím Baracka Obamy, navrhujeme našim amer. kolegům znovu potvrdit tuto dohodu. Zatím však nejsou k tomuto připraveni, takže závěry si učiňte sami."