K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Dcera maršála Koněva chce převézt sochu do Moskvy, starosta Prahy 6 to uvítal

2019 09 09 012019 09 08 18pory kolem sochy maršála Ivana Koněva se dostaly i do ruských médií. Státní televize NTV v komentáři na svém webu uvedla, že se téma stalo důvodem k vyřizování účtů mezi obyvateli města. Koněvova dcera Natalja v armádním týdeníku Zvezda navrhla, aby se socha převezla z Prahy do Moskvy. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vnímá návrh Koněvové jako vstřícný krok, který by mohl uklidnit situaci a měl přijít dříve.

„Zatímco se Češi hádají o výklad vlastních dějin, dostali jsme nápad převézt pražský památník do Ruska”, uvedla Koněvová s tím, že na rozhodnutí pražských úřadů o osudu sochy nehodlá čekat. Pomník by prý mohl stát na moskevské ulici Maršála Koněva.

Podle ní její otec Čechům nic neudělal. „Ale nejsou žádné záruky, že vandalové nechají památník na pokoji. Budu žádat jeho převoz”, zdůraznila Koněvova dcera, která je prezidentkou ruského Fondu památky vojevůdců vítězství.

Starosta Prahy 6 Kolář nápad vítá. "Pokud je to pravda a nejedná se o další várku fake news, jakými jsme ze strany Kremlu a Hradu byli v posledních dnech s železnou pravidelností zásobováni, pak budeme i o této možnosti na zasedání zastupitelstva jednat. Ze strany paní Koněvové se jedná o vstřícný a moudrý krok, který by situaci jistě zklidnil", uvedl Kolář.

Praha 6 nechala minulý týden sochu zakrýt plachtou. Zdůvodnila to tím, že ji chce uchránit před útoky vandalů, kterým umístění pomníku maršála Rudé armády v Praze vadí. Po protestech, které se kvůli tomu strhly, ale nápad přehodnotila.

NTV uvedla, že místní úřady už nechtějí za udržování a čištění sochy platit. „Jednoznačně dali na srozuměnou, že jednodušší a levnější je památník zlikvidovat. Tím se všechny spory kolem něj vyřeší. Něco jako 'není památník, není problém'”, uvádí se v komentáři.

Že Rusko spory sleduje, potvrzuje i páteční komentář ruského ministra kultury Vladimira Medinského, který v rozhovoru v novináři v Murmansku přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k šéfovi někdejší místní organizace NSDAP.

Ivan Stěpanovič Koněv velel části Rudé armády a osvobodil část Evropy včetně koncentračního tábora Osvětim na konci druhé světové války. Odpůrci sochy ale připomínají jeho pozdější činy. Velel například vojákům, kteří krvavě potlačili povstání v Maďarsku v roce 1956. V době stavby berlínské zdi velel sovětským vojskům ve východním Německu. Spekuluje se o jeho roli při vpádu vojsk do Československa v roce 1968. Koněv zemřel v roce 1973, socha v Praze 6 byla odhalena sedm let poté.


DVA NÁZORY Z DISKUSE

Zdeněk Špalek, Karviná
Starosta Prahy 6 dělá tomuto národu jen ostudu a je příkladem oprávněného požadavku SPD odvolatelnosti starostů. Něco jiného by bylo, kdyby toto prohlašoval jen jako občan. Má právo pronášet své názory, byť by s nimai většina nesouhlasila. Holt ukázka, co je to za spolek ta TOP 09, jen pro ostudu.

Marie Novotná, Děčín
Ať si pan starosta rozhoduje o tom, co si tam sám nechal postavit - třeba o sousoší týpků močících na ČR, nebo o onanujícím opičákovi - ale ať nerozhoduje o památníku, který je symbolem osvobození celé republiky vojáky, kterým velel maršál Koněv!

Ten pomník byl postavený na památku osvobození a týká se 2. sv. války - JEN 2. SV. VÁLKY - ne r. 1968, ani jiných nechvalných aktivit!!! --- Kdyby u Leningradu tehdy Sověti neotočili válku a nehnali Němce pryč .... NEJSPÍŠ NIKDO Z VÁS, CO TU PLIVETE NENÁVISTNÉ SLINY, BY JIŽ NEŽIL .... je dokázané, že Němci chtěli zlikvidovat všechny Slovany a genocida, kterou za sebou zanechávali při postupu Ruskem to dokazuje --- nejen Židé, ale i Slované měli být vyhlazeni .... NEVĚŘÍTE? - NENÍ PROBLÉM SI TO DOHLEDAT ---- pak změníte náhled a přestanete poslouchat německé kázání o tom, jak má vypadat demokracie .... možná si i uvědomíte, že dnes se situace s menšími obměnami opakuje - také jde o naši likvidaci .... a VY JIM K TOMU JEŠTĚ TLESKÁTE!!!


Další diskusní příspěvky ZDE