Klíč do zákulisí Covid-19

Za pacienty s covidem je příplatek.
Týden péče přijde na téměř 580 tisíc Kč.

Seznam Zprávy zjistily, že zdravotní pojišťovny vyplatí od září 37 velkým nemocnicím za péči o pacienty s koronavirem dohromady přes 1,8 miliardy korun.

V polovině minulého týdne leželo v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ve vážném stavu devatenáct pacientů s koronavirem. Bylo jim většinou přes sedmdesát let. Někteří leželi na jednotce intenzivní péče, kde byli také připojeni k dýchacím přístrojům.

2020 01 26 02Do letošní pandemie covidu-19 platily zdravotní pojišťovny za každého pacienta, který byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče, částku 166 400 korun za týden. Nyní je to v případě pacientů s koronavirem víc. 

Ještě v éře ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za hnutí ANO) se totiž letos na jaře vyjednalo, že nemocnice za ně budou dostávat speciální příplatek.

Jak uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí VZP Vlastimil Sršeň, pro covidové pacienty na jednotce intenzivní péče činí příplatek 413 448 korun za týden, přičemž platba je stejná pro všechny zdravotní pojišťovny. Pokud leží pacient s covidem-19 v nemocnici na standardním lůžku, je to 16 317 korun za týden.

2020 01 26 02S platbou za lůžko tak stojí týdenní léčba jednoho pacienta na jednotce intenzivní péče celkově 579 848 korun. V případě léčby na běžném lůžku zaplatí pojišťovna 62 117 korun.

Například pražská vinohradská nemocnice, která Seznam Zprávám poskytla data, by mohla od září díky těmto zvláštním příplatkům od pojišťoven dostat za léčbu covidových pacientů částku okolo 130 miliónů korun.

Přitom i když se platba za pacienty s koronavirem a bez něj na jednotce intenzivní péče výrazně liší, je podle ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera péče o ně téměř stejná.

„Rozdíl je hlavně v komplikovaném používání ochranných pomůcek u covid pozitivních pacientů, tedy bariérová ochrana personálu i okolních pacientů“, uvedl ředitel Arenberger.

Komplikace s používáním ochranných obleků popisuje i ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. „Bezpečně v nich lze vydržet asi čtyři hodiny, i když se najdou přeborníci se šesti hodinami. Zdravotníci se tedy musí střídat“, popsal Velev.

„Jinak - pokud se týká péče - jde v zásadě o rutinní lékařské a ošetřovatelské postupy“, doplnil.

Vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík však upozorňuje, že nákup ochranných pomůcek s sebou zvýšené náklady přináší. Jde podle něj o desítky tisíc denně navíc.

„Z léků snad jen stojí za zmínku remdesivir, což je 58 tisíc za pět dní, vlastní péče nebude o mnoho dražší než obvykle,“ napsal Balík Seznam Zprávám.

V posledních dvou měsících přitom počet hospitalizovaných s koronavirem prudce rostl. Ještě na začátku listopadu bylo v nemocnicích přes osm tisíc lidí, momentálně jich je kolem šesti a půl tisíce.

Speciální příplatek za léčbu pacientů s koronavirem byl dojednán během první vlny epidemie proto, že nemocnice pozastavily některé operace a hrozilo, že přijdou o výrazný objem peněz.

Jenže na jaře - na začátku dubna - bylo v Česku hospitalizováno maximálně okolo 500 pacientů. Během podzimní druhé vlny pak počet hospitalizovaných s covidem narostl na šestnáctinásobek.

Z dat, které Seznam Zprávy získaly, vyplývá, že jen 37 velkých českých nemocnic inkasuje od začátku druhé vlny epidemie doteď za péči o koronavirové pacienty od pojišťoven přes 1,8 miliardy korun.

Celková částka přitom není konečná. Některé nemocnice nedokázaly na dotaz redakce přesněji říct, kolik pacientů s koronavirem od začátku září hospitalizovaly a kolik z toho leželo na jednotce intenzivní péče.

Takovým příkladem jsou Fakultní nemocnice v Brně a Hradci Králové. Právě v brněnské nemocnici bylo podle její mluvčí Veroniky Plachové hospitalizováno nejvíce pacientů s koronavirem v Česku. Od začátku epidemie šlo o 885 lidí. V Hradci Králové to pak bylo za stejné období 510 pacientů.

Kolik z nich mělo těžší stav a potřebovalo léčbu na intenzivní péči, ale mluvčí nemocnic už nedokázali sdělit.

Kolik nemocnice zhruba inkasují za péči o pacienty s koronavirem od začátku září (v miliónech Kč):

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady - 129,7
Fakultní nemocnice Ostrava - 114,3
Fakultní nemocnice Olomouc - 108,2
Všeobecná fakultní nemocnice - 81,3
Thomayerova nemocnice - 78,6
Příbram - 72,5
Fakultní nemocnice v Motole - 65,7
Mladá Boleslav - 62,4
Jihlava - 57,8
Jablonec nad Nisou - 57,5
Nemocnice Na Bulovce - 51
Fakultní nemocnice Plzeň - 48,5
Znojmo - 46,4
Kolín - 44,6

Zdroj: Data od nemocnic a propočet Seznam Zpráv

Naopak ostravská fakultní nemocnice by si měla přijít na téměř 115 miliónů korun. Od začátku září tu hospitalizovali podle mluvčí Petry Petlachové 469 nemocných s koronavirem. „Z těchto pacientů 158 bylo v nějaké fázi hospitalizace na JIP“, doplnila Petlachová.

V pražské Thomayerově nemocnici pak podle mluvčího Petra Sulka bylo za stejné období hospitalizováno přes 600 lidí s nemocí covid-19. Z toho zhruba 80 pacientů bylo v nějaké fázi na jednotce intenzivní péče.

Také v příbramské nemocnici měli data podrobnější. Hospitalizovali tu od začátku září 216 pacientů s koronavirem. Dalších 51 pak mělo těžší průběh nemoci.

Podle mluvčího této nemocnice Martina Janoty se jejich hospitalizace pohybovala od 14 do 21 dnů. Celkem by tak za léčbu jen těchto pacientů mělo zdravotnické zařízení získat přes 72 miliónů.

Please publish modules in offcanvas position.