K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

„MUSÍME MU ZACHRÁNIT ŽIVOT!“, PROHLÁSILA PAMELA ANDERSON S TÍM, ŽE ASSANGE CHTĚJÍ ZABÍT

2019 05 08 03merická herečka Pamela Anderson navštívila zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který po zatčení je momentálně v přísně střeženém vězení Belmarsh v Londýně, a pověděla, že je v ohrožení života. Informoval o tom portál TMZ.

2019 05 08 04Herečka promluvila o své návštěvě kamaráda Juliana Assange v londýnském vězení. „Bylo skvělé ho vidět, ale je to jen porušení legislativy v akci. Je to naprostý šok, že se nedokázal dostat ven ze své cely”, řekla Anderson. Podrobněji o setkání amer. herečky s Julianem Assangem ve videu ZDE (překlad viz dole pod článkem).

Anderson poznamenala, že zakladatel WikiLeaks se velmi bojí o svou bezpečnost a věří, že „nemá šanci” přežit extradici do Spojených států. Andersonová vypověděla o jeho křehkém stavu, ale jasně naznačila, že jeho zdraví není důvodem, proč teď hledí do tváře své smrti.

Navíc řekla, že dělá vše, aby Assange nebyl vydán USA, protože je to otázka života a smrti. „Jde o záchranu něčího života. Potřebujeme pro tuto osobu, která se nám snaží říct pravdu, získat co největší podporu“, řekla Anderson. „Musíme mu zachránit život. Je to tak vážné“, dodala.

Případ Juliana Assange

Assange byl zatčen 11. dubna poté, když Ekvádor oficiálně zrušil jeho azylový status a umožnil britské policii, aby ho zadržela (podrobněji ZDE). Poté byl převezen k britskému soudu, kde byl uznán vinným z porušení kaučních pravidel. 1. května soud v Londýně odsoudil Assange k 50 týdnům ve vězení, a to za porušení podmínek propuštění na kauci. 

Soudkyně dále dodala, že porušování podmínek kauce ze strany Assange patří k těm „závažnějším obviněním“, která jsou proti němu vznesena, a překračuje hranice.

Assange se proslavil množstvím publikací, včetně těch o amerických vojenských operacích v Afghánistánu a Iráku a o podmínkách, ve kterých přebývají vězni na Guantánamu.

Když se o Assange začaly zajímat americké úřady, zakladatel WikiLeaks přijel v roce 2010 do Švédska, kde chtěl získat ochranu. Následně byl obviněn ze sexuálních trestných činů, které Assange popírá. Švédský soud jej prohlásil za mezinárodně hledanou osobu, pak byl Assange zadržen v Londýně, ale propuštěn na kauci. Od roku 2012 se Assange schovával na ekvádorském velvyslanectví v britském hlavním městě.VYJÁDŘENÍ NA KAMERU (ve videu ZDE)

PŘED PŘÍSNĚ STŘEŽENOU LONDÝNSKOU VĚZNICÍ BELMARSH

 

ŠÉFREDAKTOR WIKILEAKS KRISTINN HRAFNSSON

Dozajista se mohu svěřit a říci, že návštěva Assange v nás zanechala hlubokou stopu, jsme vůbec prvními návštěvníky, kterým povolili po měsíci navštívit Juliana ve zdejším vězení. Jsem otřesen tím, že mého přítele, intelektuála, člověka, jenž se zabýval publikováním, žurnalistikou, přičemž svou prací zcela změnil svět žurnalistiky, v současné době vězní se zvlášť zpřísněným režimem. Assange je nucen trávit 23 hodiny v cele. Má k dispozici všehovšudy jen půl hodiny na procházku, ovšem, pokud to dovolí počasí. A zbývající půlhodina mu zbývá na vše ostatní.

HEREČKA PAMELA ANDERSON

Julian Assange je dobrý člověk, neuvěřitelná osobnost. Mám ho velice ráda a nemohu si představit, co je nucen prožívat. Je dobře, že jsme se s ním setkali, avšak to, co jsme spatřili, to je prostě vrcholné porušení svrchovaného práva, jakož i nadcházejících procedur v rámci obžaloby. To, že Assange nemůže opustit celu, to je prostě šok. Je mu nyní velice zle. Musíme pokračovat v boji. Vždyť to je natolik nespravedlivé. Assange se natolik obětoval pro mnohé, aby lidé znali pravdu, poněvadž jsme hodni úcty ji poznat.