K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Pravidla americké války: v Hormuzském průlivu hoří tankery

2019 06 13 03Japonský tanker Kokuka Courageous v plamenech.2019 06 13 06eden z tankerů byl zasažen protilodní minou, druhý raketou s plochou dráhu letu, uvádí první svědecké výpovědi z místa činu! K útoku došlo ve chvíli, kdy japonský premiér v Teheránu dojednává obnovení rozhovorů s Washingtonem!

Američtí neoconi si právě zopakovali Tonkinský scénář a doufají, že to bude dostatečná záminka k vyvolání války s Íránem? Ceny ropy letí vzhůru, lodní společnosti mají strach posílat další tankery do Perského zálivu!

Již před několika týdny na Svobodném vysílači CS bylo varování, že američtí neoconi se pokusí v Hormuzském průlivu vyvolat incident, který bude záminkou k ospravedlnění vojenského úderu vojsk NATO v čele s americkou armádou na Írán. Nejčastěji se hovoří o letecké kampaní bombardovacích svazů, křídlatých raket Tomahawk a řízených protizemních střel s jednotlivými cíli na území Íránu.

Válka v Íránu by byla katastrofou pro Čínu, která je závislá na dovozu íránské ropy. Znovu je třeba zopakovat pravidla “Americké války”, která jsou nadále Evropany a jinými národy nepochopena. Cílem amerických válek nikdy nebylo vítězství americké armády. To je zásadní poznatek, který si ihned rozebereme. Cílem amerických válek je válka sama. Válka pro válku. Válka má pro americké neocony smysl jen tehdy, pokud je nákladná, dlouhodobá, trvalá a zdánlivě bez konce.

Největším triumfem amerických neoconů byla válka ve Vietnamu. Nejenom, že se americkým neoconům podařilo ji protahovat neuvěřitelných 20 let, z toho 11 let s přímou účastí amerických vojáků ve Vietnamu, ale dokonce dokázali konec této války zmanažovat tak, že zařídili porážku americké armády ve Vietnamu, což se v následujících letech v USA a v americkém kongresu stalo hlavním argumentem Pentagonu a amerických neoconů pro mamutí a nákladnou reformu a modernizaci americké armády, která trvala až do druhé poloviny 90. let. K tomu by nikdy nedošlo bez účasti americké armády ve Vietnamu a zejména ne bez porážky americké armády ve Vietnamu. A tento proces byl zopakován i v roce 2003 a v následujících letech v Iráku.

Pravidla americké války

Americké neocony vyděsilo, s jakou lehkostí americká armáda vtrhla na jaře 2003 do Iráku a smetla iráckou armádu. S tím se u neconoů nepočítalo. Všechno šlo tak hladce, že americký prezident G. W. Bush již 1. května 2003 na palubě letadlové lodě USS Abraham Lincoln pronesl památnou větu, že pokud jde o dobytí a porážku Iráku, tak je “mission accomplished”, tedy mise je splněna. A to bylo pro neocony naprosto nepředstavitelné a v rozporu s doktrínou “Americké války”. Bylo proto nutné americkou armádu v zemi zdržet a udržet za každou cenu, bylo třeba najít záminku.

Tuto práci odvedla soukromá žoldácká firma Blackwater Security viceprezidenta Dicka Cheyneyho, která již 4. května provedla na předměstí Bagdádu jednu z nejděsivějších operací v historii. Operátoři Blackwateru zahájili v Iráku destabilizační operaci. Ta spočívala ve vyprovokování etnického násilí mezi Šíity a Sunity, nejčastěji postřílením několika rodin druhého etnika takovým způsobem, aby to vypadalo, že útok provedla druhá strana. Blackwater rovněž prováděl black-op operace místo americké armády, kde americké velení nemohlo dát rozkaz americkým vojákům k věcem za hranicí humanity.

Hledání cest a způsobů, jak prodloužit za každou cenu válku, kterou se podařilo vyhrát za pár týdnů, ale ona měla trvat roky a roky

Řádění Blackwater Security v Iráku nakonec slavilo úspěch. O rok později 31. března 2004 došlo k tzv. incidentu ve Falludži. Skupina rozběsněných Iráčanů napadla konvoj společnosti Blackwater Security, který vezl zásoby pro americkou armádu. Dav vytáhl posádky konvoje z vozu, zlynčoval je, zabil je a jejich těla pověsili na most ve Falludži. Záběry řádění demonstrantů oběhly celý svět.

Americký prezident G. W. Bush ihned poté oznámil, že za vraždou amerických občanů stojí teroristická organizace “Al-Kajda v Iráku” a americká armáda proto musí v Iráku zůstat a zajistit bezpečnost v zemi. Prezidentův výrok “Mission Accomplished” byl rázem zapomenut a americká armáda zabředla do dlouhé a nekonečné války, kterou nešlo vyhrát, protože cílem operace bylo válku a pobyt amerických vojsk v Iráku co nejdéle prodlužovat.

Tento malý exkurz do historie bylo nutné vysvětlit proto, abyste pochopili pravidla americké války, která se diametrálně liší od klasických válečných pravidel, ve kterých je cílem vítězství, nikoliv prodlužování války s cílem maximalizace zisků a profitu vojensko-průmyslového sektoru, který žije a umírá podle toho, jestli zrovna válčí americká armáda někde ve světě, anebo zrovna neválčí, což vede ke kolapsu amerických zbrojařských podniků.

A přesně stejný scénář se nám právě odehrává v Hormuzském průlivu. Minulý měsíc jsme viděli v médiích epizodu č. 1, kdy světová média přinesla informaci o poškození tankerů v blízkosti Saúdské Arábie. Tehdy to ovšem vypadalo bizarně, žádné velké poškození se nekonalo. A tak dnes přišla epizoda č. 2 a v Hormuzském průlivu byly napadeny dva tankery, a tentokrát už je to vážné.

Raketový nebo torpédový útok na tanker?

Zasaženy byly dva tankery, Kokuka Courageous plující pod panamskou vlajkou a Front Altair, který má vlajku Marshallových ostrovů, ale patří norské společnosti. Jeden z tankerů je stále v plamenech. Posádky obou lodí byly evakuovány, posádka Kokuka Courageous byla evakuována íránskou pobřežní stráží, posádce Front Altair poskytl pomoc americký torpédoborec USS Bainbridge.

Nejzajímavější jsou údaje íránské pobřežní stráže, hořící tanker má na svém boku díru ve výšce zhruba 1 až 2 metry nad vodní hladinou, ze kterého šlehají plameny. Je prakticky vyloučené, aby šlo o torpédo, protože díra do boku lodi by byla na úrovní mořské hladiny a pod hladinou. Otvor v takové výšce nad hladinou umožňuje pouze dvě vysvětlení: Bok lodi zasáhla křídlatá raket s plochou dráhou letu, anebo k explozi došlo z druhé strany pláště trupu, tedy zevnitř lodě, a to by ukazovalo na sabotáž zevnitř tankeru.

2019 06 13 04Opálený pravobok Kokuka Courageous po délce dvou třetin lodi.

Pozorovatelé si již všimli i jiné zajímavosti, hořící tanker Kokuka Courageous na jediné ostré fotografii pořízené z boku (viz výše) odhaluje okouřený a opálený pravý bok tankeru. Sami se na fotografii podívejte. Pokud by plamen šlehal jen z jedné díry, potom by zbytek boku tankeru nebyl spálen na uhel. Toto nedává smysl a vysvětlení může mít několik variant. První možností je, že tanker zasáhla termobarická střela.

Ta funguje tak, že před detonací odpálí v pouzdře menší nálož s aerosolem, který se rozptýlí do prostoru a teprve poté dojde k odpálení roznětky hlavní nálože. Termobarická exploze vytváří obrovskou teplotu na rozsáhlé ploše, čemuž by odpovídalo mohutné opálení téměř dvou třetin pravoboku tankeru. Druhou možností je, že hořelo na mnoha místech na pravoboku, ale podařilo se je uhasit ještě před evakuací posádky. Jenže, v tom případě by na loď muselo útočit více střel. Každopádně, tyto útoky vyvolaly šok na burzách s ropou.

Snaha neoconů o zmaření mírového procesu zprostředkovaného japonským premiérem?

Cena ropy vyskočila (ZDROJ) a majitelé tankerů již vyjádřili obavy, že pokud nedojde k mohutnému posílení bezpečnosti v Ománském zálivu a v Hormuzském průlivu, nebudou už své tankery do Perského zálivu vůbec posílat. To by znamenalo ropnou krizi ve světě, protože Hormuzským průlivem proudí celá jedna třetina všech světových obchodů s ropou. Je však zajímavá jedna zásadní souvislost. Právě dnes je v Teheránu japonský premiér Šinzó Abe, který se snaží v roli prostředníka obnovit dialog mezi Íránem a Spojenými státy o zastavení jaderného programu Teheránu, na což tlačí především Izrael, který používá Donalda Trumpa jako hlavní páku na Írán.

2019 06 13 05Šinzó Abe, premiér Japonska a Hassan Rouhaní, prezident Íránu.

Zkuste se zamyslet, koho asi tak mohlo napadnout provést útoky na dva tankery právě ve stejný den, kdy japonský premiér se snaží obnovit mírový dialog mezi Íránem a USA? Kdo se právě pokusil o zopakování Tonkinského incidentu, po němž následoval vstup americké armády do Vietnamu? Kdokoliv to dnes provedl, je nepřítelem mírového procesu. Je to někdo, kdo chce zahájit vojenskou operaci proti Íránu za každou cenu. A pozor, pokud se mu to povede, tak dotyčný nepůjde do války s Íránem sám, obrátí se totiž na své kumpány v NATO, aby mu udělali alibi a jednalo se o koaliční úder proti Íránu, nikoliv jen o solitérní operaci americké armády. Takže to vypadá, že se čeští vojáci už pomalu zase mohou chystat na nějakou další zahraniční misi.